Denizli Hakkında


Denizli, ilk kent kültürlerinin ortaya çıktığı Kalkolitik Çağ’dan (Bakır Çağı) beri kesintisiz yerleşime sahiptir. Tarihi Anadolu kadar eski ve renkli olan Denizli, kurulduğundan bu yana önemli bir yerleşim ve uygarlık merkezi olarak çok değişik medeniyetlere ev sahipliği yapmış, tanıklık ettiği dönemlere ilişkin tarihi ve kültürel birikimleri ile günümüze kadar gelmiştir. Kuruluşundan itibaren Ege, İç Anadolu ve Akdeniz Bölgeleri arasında bir kavşak noktası, ticaret ve haberleşme merkezi olmuş ve bu özelliğini halen devam ettiren Anadolu’nun en önemli şehirlerindendir. Denizli doğal, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile önemli bir turizm potansiyeline sahiptir.


Antik Çağlardan itibaren Ege, İç Anadolu ve Akdeniz Bölgeleri arasında bir kavşak noktası, ticaret ve haberleşme merkezi olan Denizli bu özelliğini halen devam ettiren sanayisi ile de ülkemiz ekonomisinde önemli bir yere sahip olan nadir illerdendir.


Çok önemli jeopolitik konuma sahip Denizli,  Ege Bölgesinin güneydoğusunda yer alan Denizli ilinin yüzölçümü 11.861 km2, nüfusu 978.700 dür. Yüzölçümü bakımından Ülkemizin 24. nüfus bakımından da 21. büyük ilidir. Denizli’nin 19 ilçesi, 20 belediyesi ve 617 mahallesi bulunmaktadır.